Widzieliście już wideo? Ekipa Google Glass zarejestrowała moją pierwszą po wypadku wyprawę na biwak! Razem z przyjaciółmi (Brantem, Heidi, Bobbym, Teddem, Willem i Sarą) wybraliśmy się do pięknego parku stanowego Harriman, gdzie rozbiliśmy obóz nad jeziorem Sebago. Zwiedziliśmy okolicę, paliliśmy ognisko, przy którym siedzieliśmy długo w nocy. Była to moja pierwsza tego typu eskapada od czasu uszkodzenia rdzenia kręgowego; było fantastycznie!

Zarówno w czasie wyprawy, jak i na co dzień, używam okularów (Google Glass), żeby robić zdjęcia, nagrywać wideo, znajdować właściwą trasę, szukać informacji na internecie, dyktować e-maile i SMS-y. Wielokrotnie  także potwierdzająco odpowiadam na absurdalnie brzmiące pytania typu: Czy dzwonisz do mnie ze swoich okularów? Dzięki temu urządzeniu, które wykonuje komendy głosowe, bez potrzeby używania rąk,  wszystko jest o wiele łatwiejsze (i w ogóle możliwe)…

Mimo, że Google Glass nie “naprawiają” niepełnosprawności, to jednocześnie są narzędziem pozwalającym na pełniejsze wyrażenie siebie. Dla środowiska osób niepełnosprawnych – często milczącego, ukrytego i marginalizowanego – stają się niezmiernie ważne. Im więcej osób z ograniczeniami będzie w stanie podzielić się swoimi historiami i pasjami, tym bardziej staną się zwykłymi ludźmi, a nie tylko symbolami tragizmu czy heroizmu.

Dla mnie osobiście, okulary stały się dodatkową motywacją poszukiwań! Czuję się uprzywilejowana – mam przyjaciół i wsparcie środowiska, które motywuje mnie do tego, by stać się “Odkrywcą” (tak nazywa się projekt testujący nowy produkt Google Glass), prowadzić zbiórki i walczyć o realizację marzeń, także tych sprzed mojego wypadku. Ale niepełnosprawność ciągle dotyka wiele osób borykających się z codziennymi utrudnieniami.  Podczas gdy sama będę walczyć o własną normalność, chcę równocześnie zostać prawnikiem, aktywistką  i głosem kończącym tę marginalizację.

Po więcej informacji dotyczących praw osób niepełnosprawnych sugeruję zacząć od Fundacji Christophera Reeve’a (koncentrującej się na uszkodzeniu rdzenia kręgowego, ale mającej wiele pomocnych linków). Dużo interesujących adresów zamieszczam także w powyższym wpisie.

Strona internetowa Fundacji Reeve’a oferuje pomoc we współfinansowaniu pomocnych urządzeń, transportu, programów do dyktacji i zaawansowanych technologii (Google Glass nie są jeszcze dostępne na rynku).